Autorem artykułu jest Tomasz Galicki
Ciąża, inaczej brzemienność, to stan w jakim znajduje się kobieta w okresie od zapłodnienia do porodu. Ciąża to czas rozwijania się w ciele kobiety nowego organizmu, żywej istoty. Proces ten wywołuje liczne zmiany w organizmie, a także psychice kobiety.
Określenie samego momentu zapłodnienia jest bardzo trudne, dlatego tez za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wówczas rozpoczyna się pierwszy tydzień ciąży. Na tej podstawie określa prawdopodobny dzień porodu. Skuteczniejszą metodą jest jednak zastosowania badania ultrasonograficznego płodu.
Ciąża kobiety trwa najczęściej 281 dni z tolerancją do plus/minus 22 dni. Ze względu na rozwój dziecka, czas ten dzieli się na etap zarodkowy i płodowy częściej jednak mówi się o trymestrach ciąży. Czyli trzy razy po trzy miesiące.
Objawy ciąży dzieli się na domyślne, prawdopodobne, subiektywne, obiektywne i pewne. Wśród domyślnych objawów, które sugerować mogą kobiecie, że następuje prawdopodobieństwo, że jest ona w ciąży to poranne lub wieczorne nudności i wymioty, wahania nastrojów, zmiana odbierania smaków i zapachów, częste oddawanie moczu, zawroty głowy, omdlenia, zgaga, zaparcia oraz podwyższona temperatura.
Za objawy prawdopodobne uznaje się spóźniający się okres, powiększenie macicy, powiększony brzuch, rozstępy, powiększenie sutków i wydzielanie siary.
Subiektywne objawy ciąży to nastroje kobiety, na które wpływ ma wzrost produkcji hormonów, takich jak progesteron i gonadotropinę kosmówkową.
Obiektywne objawy to pojawienie się na brzuchu, pionowo w linii pępka przebarwienia określanego jako Linea nigra, przebarwienia skóry, przede wszystkim brodawek, które staja się ciemniejsze, wyczuwalne ruchy płodu, bardziej sine błony śluzowe narządów płciowych.
Do pewnych objawów ciąży zalicza się stwierdzone przez lekarza ruchy płodu, odczytanie tętna płodu oraz jego obraz uwidoczniony przy badaniu USG.
Testy ciążowe, które są ogólnie dostępne w aptekach, umożliwiają samodzielne stwierdzenie dużego prawdopodobieństwa bycia w ciąży. Kobiety najczęściej wykonują je same przed tym, gdy udadzą się do lekarza ginekologa, aby wynik potwierdzić. Należy bowiem pamiętać, że testy ciążowe nie są nieomylne. Nie można więc sugerować się tylko i wyłącznie ich wynikiem. Zależnie od tego czy kobieta interesowała się planowaniem ciąży, wynik pozytywny może być powodem radości lub nagłego szoku i stresu.
Działanie testu ciążowego opiera się na odczycie gonadotropiny kosmówkowej. Wynik dodatni świadczy przede wszystkim o aktywności trofoblastu. Aktywność ta może jednak występować również w przypadku, gdy kobieta nie jest w ciąży, a przechodzi postać ciążowej choroby trofoblastycznej, nazywanej zaśniadem groniastym.
---T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl